Laptop się przegrzewa? jest gorący?

 

Najczęstrzą przyczyną przegrzewania się komputerów i laptopów jest kurz który zalega miesiącami lub latami, dodatkow stara pasta, termpady efektem są wysokie temperatury.

 

Budowa laptopa i jego miniaturyzacja doprowadza do problemów związanych z wydaleniem ciepła, zmniejszeniu ulegają elementy mające za zadanie odprowadzanie ciepła takie jak wentylator czy radiator. Dodajmy do tego kurz i miejsca takie jak łóżko a otrzymamy przegrzany laptop. Wielu producentów stara się konstrukcyjnie łączyć radiator z obudową laptopa aby rozprowadzenie ciepła było bardziej dynamiczne.

 

Dlaczego przegrzewanie się komputera stacjonarnego albo laptopa jest niebezpieczne i jak wpływa na działanie sprzętu?

 

Przegrzewanie się, wysoka temperatura elektroniki płyty głównejkarty graficznej czy procesora prowadzi do poważnych usterek najczęściej spalenie się któregoś z elementów.


Uszkodzenia elektroniki w wyniku temperatury dotyczą wszystkich podzespołów komputera lub laptopa bowiem do łączenia układów elektronicznych stosowane są tylko luty bezołowiowe. Tym bardziej problem jest zauważalny w procesie miniaturyzacji i wyższych parametrów grafik i procesorów.

 

Objawami usterek związanych z wysoką temperaturą jest samoczynne wyłączanie się komputera podczas pracy, głośno pracujące wentylatory i wolniejsza praca systemu. Do bardziej zaawansowanych usterek dochodzi w laptopach ze względu na charakter konstrukcji wysoka miniaturyzacja i mało miejsca na odpowiednie chłodzenie.

 

 

Dlatego w laptopach dochodzi do takich objawów jak znikająca treść obraz podczas pracy, wyłączanie się ekranu bądź całego laptopa podczas pracy. Objawy te związane są w szczególności z przegrzewającym się chipsetem graficznym. Również może dochodzić do uszkodzenia sterowania płyty czyli chipsetu mostka objawy to problemy z odczytaniem dysku, różnie okresowo działająca klawiaturatouchpadUSBDVD.

 

Aby być świadomym użytkownikiem i zapobiegać uszkodzeniu elektroniki należy zainstalować program testujący temperaturę płytygrafiki i procesora. Programy tego typu są dostępne w internecie i bezpłatne.

 

Co możemy zrobić żeby zabezpieczyć nasz sprzęt przed przegrzaniem?

 

Czy na komputer stacjonarny w jakiś sposób wpływa np. grzejnik, czy przydatne są podkładki chłodzące do laptopów itp.?

 

Aby zapobiegać sytuacji przegrzewania się sprzętu, należy uzbroić się w sprężone powietrze. Pamiętajmy, zawsze zaczyna się od kurzu, który zatyka i oblepia chłodzenie pasywne oraz utrudnia pracę wentylatorów. Sprężone powietrze należy używać średnio co 2 tygodnie i psikać po wentylatorze i radiatorach przy odłączonym od zasilania komputerze.

 

(nie należy używać sprężonego powietrza kiedy laptop nie był czyszczony od około roku! dywanik z kurzu na radiatorze wpadnie i zatrzyma wentylator).

 

Proszę mieć na uwadze że kurz zdmuchiwany sprężonym powietrzem wpada do laptopa z czasem zalega na elektronice co powoduje nadmierne nagrzewanie układów.

 

Nie należy laptopa kłaść na miękkich powierzchniach, nie wolno zastawiać otworów wentylacyjnych papierami, ścianą.

 

Czy warto korzystać z programów kontrolujących temperaturę w komputerze?

Jak mogą pomóc?

 

Programy testujące lub sprawdzające temperaturę płyty głównej, procesora czy karty graficznej są narzędziem, które pozwoli nam wcześniej zareagować na występujące problemy uprzedzając wystąpienie usterki. Dlatego warto program pobrać i zainstalować.

 

Kiedy komputer/ laptop, mimo naszych starań, przegrzewa się to z jakiego powodu?

 

Co w takim wypadku możemy zrobić sami a z jakimi problemami powinniśmy zgłosić się do specjalisty?

 

Jeśli dochodzi do przegrzewania się sprzętu mimo używania sprężonego powietrza, podkładek chłodzących, należy zgłosić się do serwisu. Przyczyną wysokiej temperatury może być rozszczelnione chłodzenie pasywne, kurz, bądź stara pasta termoprzewodząca.

 

Pamiętajmy kluczem do długotrwałego działania naszego sprzętu jest profilaktyka. Systematyczne używanie sprężonego powietrza ze szczególnym zwróceniem uwagi na wentylatory pomoże nam pracować przez długie lata. Uważać na podłoża miękkie i miejsca gdzie występuje wyższa temperatura powietrza np. miejsce nasłonecznione, grzejnik.

Jeśli nie wiedzą Państwo jak sprawdzić, co się stało z laptopem, bardzo prosimy o jego nie rozkręcanie. W wielu przypadkach po próbie samodzielnej naprawy dochodzi do nieświadomego uszkodzenia ! Diagnoza i wycena w naszym serwisie jest zawsze bezpłatna niezależnie od Państwa decyzji w sprawie naprawy.

Czas trwania diagnozy to zazwyczaj jeden dzień roboczy.