Wolny, zawieszający się laptop

 
Laptopy po kilku latach pracy stają się coraz wolniejsze. Składa się na taki stan rzeczy wiele czynników. Zapraszamy do przeczytania artykułu i wizyty w naszym serwisie w celu dokonania bezpłatnej diagnozy.
 
Na działanie systemu bardzo duży wpływ ma dysk. Przy codziennej pracy laptopa system potrzebuje od 2-3 GB wolnego miejsca dysku. Pamiętajmy, że oprócz pamięci RAM mamy pamięć wirtualną, która odwołuje się bezpośrednio do dysku. Pamięć ta wspomaga nam odczyt plików graficznych, filmów, banerów reklamowych. Co za tym idzie mała przestrzeń na dysku może spowodować nawet spowolnienie działania przeglądarki internetowej.
 
 
Dysk pracuje od momentu włączenia laptopa po jego wyłączenie. Jest połączeniem mechaniki i elektroniki. Obie te sfery ulegają powolnemu zużyciu. Zużycie dysku bada się pod względem ilości złych sektorów (obszaru na dysku który nie nadaje się do zapisu i odczytu danych). Źle pracujący dysk powoduje długi czas włączania się laptopa, wolne włączanie się programów, spowolnienie kopiowania plików. Mocno zużyte dyski zazwyczaj wydają dźwięki najczęściej jest to tykanie głowicy, burczenie dysku związane z problemem odczytu danych z talerzy czy piszczenie.
 
Jeśli masz problem z działaniem na swoim laptopie, a dysk wydaje dziwne dźwięki, w pierwszym rzędzie przekopiuj na dysk zewnętrzny lub pendrive ważne dla Ciebie dane. Uszkodzenie dysku nie oznacza końca działania laptopa. Dysk można wymienić, a system ponownie zainstalować.
 
Wirusy i oprogramowanie antywirusowe.
Oprogramowanie antywirusowe, nie jest szczelne i nie zabezpiecza nas na 100%. Oprogramowanie takie jest jedynie reklamówką danej firmy jak np. ( Avast ). Przy instalacji programu wraz z nim instalują się programy pomocnicze toolbar i inne śmieci, a te w większości są programami szpiegującymi, co obciąża procesor i ogranicza prędkość. Wraz z filmami, muzyką i grami komputerowymi ściągane są również wirusy. Rodzajów, jak i funkcji wirusów nie będziemy omawiać ze względu na wielkość tematu.
 
Główną cechą widoczną dla użytkownika działalności laptopa jest irracjonalne z pozoru zachowanie się laptopa. Ostrzeżenia o aktualizacji ostatnio zainstalowanego antywirusa, choć był aktualizowany wczoraj. Komunikat o przestępstwie i konieczności zakupu oprogramowania. Blokowanie się programów, zawieszanie się laptopa, lub podawanie iż antywirus jest wirusem.
 
Ostatni objaw jest efektem działania antagonistycznego dwóch zainstalowanych antywirusów, z czego jeden z nich może być oprogramowaniem złośliwym czyli wirusem.
 
Działaniem zapobiegawczym jest używanie antywirusa.  W przypadku dużej ilości wirusów usunięcie ich jest długotrwałe, ponieważ często tworzy się wiele kopii, czekających w ukryciu na podłączenie komputera do sieci. Wirusy wrastają w system by go kontrolować, a ich usunięcie może spowodować jego uszkodzenie. Co oznacza definitywne uszkodzenie systemu Windows i konieczność jego reinstalacji. Dlatego wykorzystując doświadczenie i szanując czas naszych Klientów wykonujemy diagnozę sprzętu i charakteru usterki bezpłatnie, a następnie przystępujemy do działania za zgodą Klienta.
 

Jeśli nie wiesz co się dzieje z Twoim laptopem Pogotowie Komputerowe Cam-Tech Zaprasza.

Zadzwoń: 790 807 829

Jeśli nie wiedzą Państwo jak sprawdzić, co się stało z laptopem, bardzo prosimy o jego nie rozkręcanie. W wielu przypadkach po próbie samodzielnej naprawy dochodzi do nieświadomego uszkodzenia ! Diagnoza i wycena w naszym serwisie jest zawsze bezpłatna niezależnie od Państwa decyzji w sprawie naprawy.

Czas trwania diagnozy to zazwyczaj jeden dzień roboczy.