Zasilacz do laptopa

 

 
 

Zasilacz jest wbrew pozorom strategiczną częścią laptopa. Dobry zasilacz dostarcza zasilania o parametrach zawsze zgodnych z parametrami laptopa, co umożliwia poprawną pracę sprzętu i ładowanie baterii. Ważne jest, by zasilacz do laptopa by zawsze oryginalny.

  

Zamienniki lub zasilacze uniwersalne są produktem wykonanym z gorszej jakościowo materiałów, co skutkuje krótkim okresem działania lub, co gorsza uszkodzeniami laptopa takimi, jak spalenie się gniazda zasilania i uszkodzenie płyty głównej.

 

Precyzując, oryginalny zasilacz wyposażony jest:

  • Filtry sieciowe oraz obwody obniżające udar prądowy podczas rozruchu zasilacza.

  • Układ prostowniczy.

  • Układ PFC (poprawa cosinusa φ) - poprawa współczynnika mocy (ang. PFC - Power Factor Correction) - zwiększanie współczynnika mocy.

  • Układ PWM (ang. Pulse-width modulation) - modulator szerokości impulsów. Układ ten zasila urządzenie bezpośrednio lub przez filtr dolnoprzepustowy, który wygładza przebieg napięcia lub prądu.

  • Interface służący do komunikacji strony pierwotnej z wtórną zasilacza.

  • Moduł prostownika oraz filtracji napięcia wyjściowego.

  • Układów zabezpieczeń, kontroli i regulacji napięcia wyjściowego.

Zasilacz (zamiennik) pozbawiony jest wszystkich filtrów, układu PFC oraz zabezpieczeń i kontroli nadnapięciowych napięcia wyjściowego. Tego typu zasilacze z reguły są wyposażony w niezbędne minimum, aby móc działać, czyli prostownik, kondensator filtrujący, najprostszą przetwornicę PWM oraz diodę prostowniczą z kondensatorem. Jedynymi elementami, które czuwają nad napięciem wyjściowym jest układ oparty na transoptorze. 

Warto pamiętać, że uszkodzone, oryginalne zasilacze można naprawić i nie trzeba od razu kupować taniego zamiennika. Najczęściej przyczyną uszkodzeń są mechaniczne uszkodzenia przewodów lub utraty pojemności kondensatorów elektrolitycznych. Po naprawie dalej posiadamy markowy, bezpieczny zasilacz, jej koszty nie powinny przekroczyć ceny taniego zamiennika. Około 90 proc. uszkodzonych zasilaczy bez większych problemów udaje się naprawić.

Jeśli nie wiedzą Państwo jak sprawdzić, co się stało z laptopem, bardzo prosimy o jego nie rozkręcanie. W wielu przypadkach po próbie samodzielnej naprawy dochodzi do nieświadomego uszkodzenia ! Diagnoza i wycena w naszym serwisie jest zawsze bezpłatna niezależnie od Państwa decyzji w sprawie naprawy.

Czas trwania diagnozy to zazwyczaj jeden dzień roboczy.